Szelektív hulladékgyűjtés otthon és az irodában
A házhoz menő szelektív hulladék elszállítás mára már megoldott kérdés Magyarországon. Sokszor azonban mégsem a megfelelő hulladék kerül az arra kijelölt szelektív tárolóba. Ennek az oka általában házon belül keresendő. A napi rohanásban gyakran még a környezettudatos emberek is hajlamosak gyorsan túllendülni a “ mit hova dobhatok “ kérdésen, ha nem állnak rendelkezésre otthon vagy az irodában a megfelelő hulladékgyűjtő edények egyértelmű szabályokkal feliratozva.
Színre szín avagy megoldás a színes hulladékgyűjtő edények
Követve a szelekítv hulladékygűjtő kukák, konténerek színjelöléseit, helyezzük a kisebb űrtartalmú gyűjtőedényeket otthon vagy a munkahelyünkön.
Közösségi tereken vagy nagy forgalmú helyeken érdemes funkcionális nyílású fedéllel ellátott gyűjtőedényeket elhelyezni, ami csak a belevaló szelektíven gyűjtött hulladék bedobására ad lehetőséget.
Kék és sárga fedelű hulladékgyűjtő edények
Ma már Magyarországon a szelektíven összegyűjtött hulladékot az FKF által biztosított sárga és kék fedelű hulladékgyűjtő kukákban vagy konténerekben szállítják el túlnyomóan. A sárga edényekben a műanyag – többnyire pet palackokat – , míg a kék edényekben a fém és papír szemetet helyezhetjük el.
Vidéken jellemző még a zsákos gyűjtés, ott speciális hulladékgyűjtő zsákokban kihelyezett hulladékot szállítják ugyanebben a sárga – kék besorolású rendszerben.
Üveg és veszélyes hulladékok
Hulladékgyűjtő szigetekből már egyre kevesebb van országszerte és a fővárosban is. Ezért érdemes az üveghulladéknak otthon is egy nagyobb gyűjtőedényt biztosítani és amikor összegyűlik egy nagyobb mennyiség, gondoskodni a hulladékudvarba szállításról.
Hasonlóan kell cselekednünk a veszélyes hulladékok esetében is:
Az elhasznált elemek, akkumulátorok üres nyomtatópatronok, rossz elektronikai cikkek gyűjtésére is biztosítsunk külön edényeket. Kisebb mennyiségek esetén a használt elemeket leadhatjuk barkácsáruházak, élelmiszerboltok, benzinkutak bejáratánál elhelyezett gyűjtőedényekbe.
Háziasszonyok a használt étolajat összegyűjtve a Mol kutakon adhatják le.
Használjunk hulladéktartály matricákat!
Sárga fedelű edény tájékoztató
Kék fedelű edény tájékoztató
Tipp: Amennyiben már rendelkezésre állnak a gyűjtő edények, azonban egyszínűek, akkor színes szemeteszsákokkal is jelölhetjük, hogy mit szeretnénk benne gyűjteni.
Csak a tiszta hulladék újrahasznosítható!
Hulladékgyűjtő edények kihelyezése és ellenőrzése munkahelyi környezetben
Miután bevezettük a szelektív gyűjtést, tájékoztatás után érdemes a tárolókat ellenőrizni. A kezdetekkor rendszeresen, később szúrópróba szerűen. Ha úgy látjuk, hogy nem odavaló hulladékok kerülnek az edénybe, akkor érdemes oktatást tartani a kollégáknak.
Kerüljük el a szelektív hulladékgyűjtők átválogatását!
Nagyobb irodaházaknál előfordulhat, hogy az irodatérben szelektív szemetes edényekből összegyűjtött hulladékot a takarító személyzet keveri össze, vagy nem a megfelelő konténerekbe üríti. Ilyen esetben az ellenőrzések alkalmával az irodatérben elhelyezett gyűjtőedények mellett az elszállításra kihelyezett konténerek ellenőrzését is el kell végezni. Ha megtaláljuk a hiba forrását, akkor elkerülhetjük a hulladék rendszeres átválogatását.
Az oktatások alkalmával gondoljuk végig a hulladékok útját és minden érintettnek tartsunk oktatást. Külön érdemes oktatást szervezni munkahelyi környezetben a kollégáknak és külön a takarító személyzetnek.
Környezetirányítási rendszer ISO 14001 és a szelektív hulladékgyűjtés
Egyre több vállalat működtet minőségirányítási rendszer mellett környezetirányítási rendszert, vagy egyéb más MSZ EN ISO szabvány szerinti integrált irányítási rendszert. A KIR vagyis a ISO 14001 – környezetirányítási rendszer működtetése esetén az irodaházban, üzemben, telephelyen a hulladékgyűjtést szervezetten kell végezni és dokumentálni is kell. Ilyenkor a teljes folyamatot érdemes előre megtervezni, beleértve az ellenőrzéseket és az oktatásokat is, valamint a hulladék elszállítás átvételének dokumentációjáról is gondoskodni kell.